Fragmenty z najstarszych kronik szkolnych

18.lipca 1945 roku zakończono rok szkolny. Szkołę opuściło 19 dzieci, które zaopatrzono z braku świadectw w zaświadczenia o  ukończenia szkoły z wynikiem pozytywnym lub niepomyślnym.

26 kwietnia 1947 roku dzieci ze szkoły zasadziły 124 drzewa przy szosie. Następnie wróciły do szkoły, gdzie odbyła się pogadanka o znaczeniu lasu......

Listopad 1948r. Za staraniem Komitetu rodzicielskiego ogrodzono ogródek szkolny, boisko szkolne. Na boisku postawiono słupy do gry w siatkówkę. Urządzono na nim skocznię i trawnik do ćwiczeń. Zakupiono sprzęt sportowy.

Rok 1950 – w miesiącach wakacyjnych zorganizowany został w tutejszej szkole Dzieciniec, który skupiał przez okres żniw około 40 dzieci od 3 do 12 lat.

Dnia 2 marca 1953r. dzieci przyniosły do szkoły nader smutna wieść o nagłym i niebezpiecznym zachorowaniu generał Józefa Stalina. Odtąd z niepokojem śledziły wszelkie komunikaty dotyczące zdrowia wielkiego wychowawcy młodzieży.

Dnia 5 marca zawisł na naszej szkole sztandar pokryty wstęgą żałobną z powodu śmierci wielkiego wodza klasy robotniczej całego świata.  Dnia 9 marca młodzież szkolna wraz z nauczycielami wysłuchała akademię żałobną z Warszawy i 5minutowym milczeniem uczciła pamięć nauczyciela i wodza Józefa Stalina.

Rok 1955 –nowością było to, że każda klasa zrobiła sobie grupowe  zdjęcie przy końcu roku szkolnego. W klasie V-tej był najwyższy procent ocen niedostatecznych. Z 16-tu uczniów  6 pozostało na drugi rok w tej samej klasie.

W niedzielę 20 listopada 1955r. nowy zarząd komitetu rodzicielskiego urządził zabawę taneczną dla ogółu społeczeństwa wsi Kończewic, aby  w ten sposób zasilić kasę komitetu. Czysty dochód wyniósł 1280zł.

Luty 1956r. – całą Polskę opanowały silne mrozy , których temperatura wynosiła w niektórych dniach -30 stopni, dlatego też od 12 do 19 lutego na zarządzenie Ministra Oświaty przerwano zajęcia szkolne.

Dnia 8 marca 1956r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Międzynarodowego dnia Kobiet. Na uroczystość złożyły się : referat kierownika szkoły o „Życiu Kobiet w krajach budujących socjalizm „ oraz występy dzieci.

Z okazji święta 1-go maja Komitet Rodzicielski postanowił wyreperować płot przy szkole oraz wybudować nowy śmietnik. W pracy tej najbardziej wyróżnili się : obywatel Urbański Erwin, Kamiński Teofil, Stawski, Jankowski Szymecki, Modrzejewski Rumiński , Wiśniewski i inni.

Podjęte zobowiązanie zostało w terminie wykonane, gdyż 26.maja oddano do użytku szkoły śmietnik, wyreperowano sztachetami płot oraz postawiono nowy płot od strony frontowej na przestrzeni 25m ze siatki drucianej. Przy tym zasadzono 10 sztuk lip oraz 180 sztuk żywego płotu z ałysza.

Tradycyjnie w styczniu 1958 roku odbyła się w szkole uroczystość choinkowa. Każdy uczeń otrzymał dużą torbę słodyczy, w których nie brak było nawet pomarańczy.

Dnia 7 listopada 1958r. odbyła się uroczystość z okazji rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Wielki wkład w przygotowaniu części artystycznej włożyła nasza drużyna harcerska .

Rok     1959 – w naszej szkole nastąpiły pewne zmiany w gronie nauczycielskim. Obywatel Jakubiak przeniósł się do Nawry a jego miejsce zajęła obywatelka Sękowska z Chełmży, którą niegdyś uczyłem w klasie siódmej.